چالش آسیب شناسی حرکت ملی آذربایجان

دشمنان ما وقتی می توانند بر ما پیروز شوند که خودمان دشمن همدیگر شویم. (ستارخان)
دعوت عمومی برای آسیب شناسی موانع و مشکلات موجود در حرکت ملی آذربایجان (ترکها در ایران)
کلیه نظریات، انتقادات و پیشنهادات توسط کارشناسان (سیاسی، جامعه شناسی و روانشناسی) چالش آسیب شناسی حرکت ملی مورد بررسی، تحلیل و درصدد نتیجه گیری و ارائه راه حلهای ممکنه خواهد بود.
نظریات ارائه شده، درصفحات اینترنتی و کانال تلگرام و یا از طریق ایمیل، جمع آوری و بررسی خواهد شد وهمچنین راه حل های ارائه شده نیزدر اختیار عموم فعالان و مدافعان حقوق ملت ترک در ایران قرار خواهد گرفت (لطفا از نام بردن فرد و یا افراد خاص و یا حزب و گروهی مشخص و همچنین نظرات نامربوط جدا خودداری کنید، در غیر این صورت نظر مربوطه پاک و در صورت اصرار، فرد مورد نظر بلوکه خواهد شد).
هدف از ایجاد این چالش چیست؟
با نظر به اینکه امروز حرکت ملی آذربایجان با وجود سیاستهای ترک ستیزانه کشورهای مختلف جهانی و سیاست های آسیمیلاسیونی و کینه ورزانه جمهوری اسلامی ایران به صورت آشکار و نهان، در داخل و خارج، با روشهای مختلف سعی بر سرکوب حرکت ملی آذربایجان (قرار دادن ارمنی ها و کردها روبروی ملت آذربایجان و تزریق حس و روحیه ارمنی پرستی بر مردم ایران در میان اقشار مختلف، از بسیجیان گرفته تا مدافعان حقوق آزادی در ایران، توسط همه رسانه های داخلی و خارجی فارسی زبان موافق یا مخالف جمهوری اسلامی، امروز حرکت ملی آذربایجان با عزم و اراده خویش موفقیتهای قابل توجهی را به دست آورده و توانسته است حقانیت خویش را به اثبات برساند، البته با جانفشانی جوانان و فعالان حرکت ملی.
ولی با صرف نظر از اینها ما می دانیم حرکت ملی امروز آذربایجان به خاطر عدم اتحاد، کوتاهی، تخریبات و رفتارهای مغرضانه برخی ازفعالان و احزاب مختلف در خارج از کشور آنگونه که باید و شایسته حرکت ملی است نتوانسته است به صورت منسجم و محکم از پتانسیل های موجود استفاده کرده و به صورت حزبی مستقل در مجامع بین المللی به ثبت برسد و یا حتی متاسفانه گاهی زیانهای جبران ناپذیری نیز بر پیکره حرکت ملی وارد آورده است.
با توجه به اینکه جنبشهای آزادی خواهی در ایران و کشورهایی که سیاست دیکتاتورمنشانه ای دارند به طور قطع به دو بخش یا دو دسته تقسیم می شوند، حرکت در داخل و یا به تعریفی دیگر مبارزه مستقیم و مبارزه در خارج از کشور که ناگزیر از دور با حمایت از راه دور انجام می شود و بدون شک با هماهنگ شدن و همزمان به یاری هم شتافته می شود جنبش به موفقیت برسد (یک جنبش به مانند پرنده ای است با یک بال در خارج و یک بال در داخل) که با حرکت هر دو بال می شود از پرنده جنبش انتظار پرواز و به مقصد رسیدن داشت.
در طی این چند سال که هم از نزدیک در داخل در درون حرکت ملی قرار داشتم، هم در ترکیه همراه با فعالان ملی به فعالیت پرداخته بودم و هم امروز در اروپا از نزدیک و با شرکت در برنامه های گروه های مختلف فعالان ملی تا حدودی می توان گفت که از دلایل موانع و مشکلات موجود در میان احزاب و افراد حرکت ملی آشنا شده و امروز یکی از آزاردهنده ترین شرایط را شاهد هستم و بدین سبب به همراه عده ای از جوانان کار آمد و فعال حرکت ملی در صدد بازگویی و چاره جویی در درون گروهها و افرادی که خواهان پیشرفت حرکت ملی هستند ولی ناخواسته خود سبب دلسردی و موانع حرکت ملی می شوند هستیم.
ابتدا خاطر نشان می سازم که هرگز زحمات و خون دل خوردن های افراد مشخص در خارج و داخل کشور را انکار و نادیده نمی گیرم، بلکه برای نتیجه گیری بهتر و توانمند تر کردن پایه های حرکت ملی سعی بر از میان برداشتن موانع موجود که خواسته یا ناخواسته امروزه گریبانگیر حرکت ملی شده است را نموده و به صورت یکدل و با برنامه های بهتر بتوانیم به فعالیت مؤثر بپردازیم.
یکی از معظلات موجود در میان انجمن ها و حزب های حرکت ملی در خارج از کشور با وجود گذشت سالهای سال از زمان جنبش های حزب کمونیست، توده ای، اکثریت، چپی ها، راستی ها و امثالهم هنوز برادران مجاهد آنروز اگر چه امروز خود را فعالان آذربایجانی می نامند ولی با حال و هوا و الگوهای آنروز و در کنار آن توهمات، ترس از یکدیگر و متهم کردن همدیگر به گروههای آن موقع که خود عضو آن گروه نبودند وغیره.
حالا باید پرسید؟
جنابان و سروران مدعی صاحبان و بزرگان حرکت ملی آذربایجان، به راستی حرکت ملی آذربایجان از کی و چه تاریخی شروع شده است؟ آیا زمان یکدل شدن با حرکت ملی همراه با افکار و عقیده جوانانی که نه برای نام، بلکه برای خود آذربایجان بدون هیچ چشم داشتی جان ومال و زندگی خود را فدا می سازند؟ جوانانی که قهرمانانه جان شیرین خود را در دست خود گرفته و رو در روی رژیم ایستاده اند؟

چالش آسیب شناسی حرکت ملی آذربایجان, [01.05.17 20:18]
چرا مرتضی مراد پور، عباس لسانی، سعید متین پور، علیرضا فرشی، محمد فضلی، سهیلا کارگر، اولدوز قاسمی، لطیف حسنی، اکبر آزاد و همه عزیزانی که مجال آوردن نام تک تک شان نیست، در بهار عمرشان نمی ترسند ولی شماها با توهمات واهی و ایجاد رعب و وحشت درخارج از کشورسبب سست شدن حرکت ملی می شوید؟
آیا زمان آن نرسیده است که بر خود بقبولانید که دیگر جنبش هایی که ایامی جزء فعالان و حتی قهرمانان آن بوده اید دیگر وجود خارجی ندارند و دیگر نیازی نیست جوانان هر روز از دهان شما نام این جنبش ها را نشوند و افکار و آماجشان سر در گم نگردد که فلانی حزب توده ای است، او هرگز نمی تواند دوستدار آذربایجان باشد، فلانی اکثریتی است مواظب باشید او جاسوسی می کند؟ فلانی کمونیست است و طرفداراستالین و هنوز در فضایی زندگی می کنید که فضای حرکت ملی نیست؟
شماها که ادعای رهبری و پرچمداری حرکت ملی را دارید، آیا تا به امروز توانسته اید به جای بدگویی پشت سر هم به جای لجبازی و سر در گم کردن جوانان فعال بالاجبار خارج شده از داخل ایران، همگی در یک جا جمع شده و دست اتحاد به هم بدهید، بسیار زجرآور است که هدف همه شماها برتر نشان دادن خود و شکستن طرف مقابلتان است.
چرا تا کنون شورای بزرگان و ریش سفیدان حرکت ملی را تشکیل نداده اید تا به هنگام بروز مشکل و یا اختلافی مسئله بدون کشیده شدن به اینترنت و غیره و سم پاشی کردن اتمسفر حرکت ملی توسط آنها حل وفصل و ختم به خیر گردد؟
شما ها که سنگ رهبریت حرکت ملی را بر سینه می زنید آیا با گذشت سالها توانسته اید به کمک همدیگر منبع درآمدی که (مهم ترین بخش سرپا نگهداشتن یک جنبش است) برای رفع مشکلات حرکت ملی ایجاد کنید؟ بسیار تاسف بار است که همه شما ها زمان برگزاری برنامه ای انتظار کمک از مردم را دارید.
کدام یک از شماها برنامه ای برای جذب و یاری جوانان آذربایجانی و یا حتی جوانان فعال دارید، جوانانی که به ناچار در مناطق مختلف اروپا بدون حامی دنبال کیس های مسیحی و غیره می روند و اینگونه خواه ناخواه به راهها و عقاید مختلف کشیده شده و تجزیه می شوند.
اصلا چرا این همه می ترسید، درد مقام و موقعیت دارید؟ درد از دست دادن مال و ثروت دارید؟ درد امنیت جانی خود و خانواده تان در یک کشور اروپایی و آزاد را دارید ؟ پس چرا خود را فدائی حرکت ملی می نامید؟ در حالی که جوانان حرکت ملی در برابر نیروهای اطلاعات فریاد عدالت خواهی بر می آورند و جوانی خود را در زندان سپری می کنند و دست از مبارزه بر نمی دارند، حس ترسی را بر کسی تزریق نمی کنند.
چرا کسانی که مانند شما نمی اندیشند را خائن، مامور اطلاعات رژیم و جاسوس ایران خطاب می کنید و به جای اینکه رو در رو با افراد صحبت کنید و برای حرفتان مدارک و مستندات ارائه دهید، برای دور کردن و از میدان به در کردن فردی جوان و فعال به او برچسب های منحرف کننده افکار می زنید و به صرف نگه داشتن موقعیت تان و تاج و تخت پوشالی تان برای تخریب فرد به او تهمت های ناجوانمردانه زده با آبرویش بازی می کنید؟
و این گونه به جای جذب و میدان دادن به افراد تازه به حرکت پیوسته را دلسرد و حتی متنفر می سازید، فردی که شاید استعداد و توانایی برنامه ریزی و مدیریت برای کل حرکت ملی را داشته باشد، فردی که شاید قابلیت سردمداری داشته باشد و ما با دست خودمان او را می شکنیم. مگر نه این است که ما هنوز در مرحله بیداری و آگاه سازی و جذب افراد آسمیله و غیر آسمیله به حرکت ملی هستیم. پس چگونه است وقتی جوانی بعد از خارج شدن و یا حتی با وجود زندگی در خارج بنا به شرایطی تازه با مسائل حرکت ملی آشنا می گردد و مشتاقانه سعی در فعالیت دارد از او در صورت نیاز استفاده و در صورت کشف تواناییهایش از ترس جلو زدن از شماها، با روشهای فریبنده و ایجاد حس شکاکانه در افراد پیرامونش حکم کافر و بیگانه بودنش را صادر می کنید؟
شماها برای فردای حرکت ملی چند نفر را آماده و تربیت و کادر سازی کرده اید؟
تاسف بار است که تمام افتخارتان بر این است که ما نزدیک سی سال توانسته ایم انجمنی را با نام آذربایجان حفظ کنیم، بدون اینکه برنامه ای برای پیشبرد اهداف حرکت ملی داشته باشید و در صورتی که فردی و یا عده ای برنامه ای و یا حرکتی برای پیشبرد و بارور کردن اهداف حرکت ملی انجام دهد و قدمی در این مورد بردارد برای او حاشیه سازی کرده و سعی در خانه نشین کردن وی می کنید.
آیا شما ها از بدو تولد پرچم دار حرکت ملی بوده اید؟ شماهایی که هنوز خود را توده ای، اکثریتی و کمونیستی و غیره می نامید؟

چالش آسیب شناسی حرکت ملی آذربایجان, [01.05.17 20:18]
چرا به جای حمایت از زنان آذربایجان برای آنها حاشیه سازی می کنید؟ متاسفانه جو به ظاهر آزاد ولی خفنی را که در بطن عده ای از افراد گروههای فعال در خارج از کشور شاهد هستم، هرگز در داخل کشور این گونه رفتارهای متناقضی را در برخورد با فعالان مرد حرکت ملی ندیده بودم، اتمسفری به مصداق «از اینجا رانده از آنجا مانده» ای که با افکار خود ایجاد کرده اید.
امروزه در خارج از کشور فارسها بیش از 60 کانال تلویزیونی، رادیویی، وب سایتهای مستقل و غیره دارند.
امروز احزاب مختلف کرد با وجود اختلافات فکری برای تحریم انتخابات ایران جمع شده و بیانیه امضاء می کنند، کانالهای مختلف تلویزیونی، منابع مختلف مالی و غیره دارند.
چرا با وجود اکثریت بودن، هنوز آقایان فعال در خارج نتوانسته اند حرکتی مثبت در خور حرکت ملی آذربایجان انجام دهند و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم. آن ذهنیتی را که پرچم آذربایجان را به آتش می کشد نمی توانیم به صورت منسجم بایکوت نموده و هنوز دنبال تجزیه و تحلیل انتخابات ایران و صرف زمان خود برای این مقوله هستیم؟
از شماها باید پرسید چه کسی سبب شکستن بال و پر حرکت ملی و ناتوانمند شدن آن در خارج از کشور شده است؟
آیا زمان یکدلی ملت و بایکوت کردن گروههای مدعی و مخرب نرسیده است؟ آیا نباید حرکتی در جهت از بین بردن این موانع در خارج از کشور ایجاد گردد؟
رفتارهای ضد و نقیض و عناد ورزانه این افراد سبب بی اعتمادی مردم و فعالان شده است تا جایی که برای کسی دل و حس اعتمادی جهت سرمایه گذاری و سپردن مقداری پول برای ایجاد حرکتی مؤثر نمانده است. با ایجاد عدم اعتماد، افراد متمول آذربایجان رغبت کمک به هیچ تشکیلاتی را ندارند.
زمانی یک ترک آذربایجانی الگویی از کارآفرینی، نخبگی و هوش و ذکا و تکاپو بود، چقدر در جذب چنین افرادی موفق بوده اید؟ آیا توانسته اید جامعه موفق و منسجمی از آذربایجان در خارج از ایران ارائه دهید؟
حال باید چه کرد تا این موانع و افکارمریض جای خود را با حرکت های واقعی و سیستماتیک عوض کنند؟
چگونه می توان از سد پولادین چنین افکاری گذشت و شرایطی همگام و همسو بین حرکت های داخل و خارج را فراهم ساخت؟
از تک تک دوستان عزیزی که خود را در قبال حرکت ملی مسئول می دانند تقاضا می شود، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را برایمان ارسال و ما را برای بدست آوردن راه حلی مناسب و درست یاری نمایند.
بارها از فعالان داخل شنیده ام که گفته اند ما امید و انتظاری از فعالان خارج کشور نداریم، آنها لطف کنند ضرر نزنند. امروز از همه دوستان داخل کشور خواهشمندیم نظرات و خواسته های خود را بیان و یا ارسال نمایند تا با همفکری بیشتر، راه حل ها را بیابیمو بدیهی است کارشناسان مدعو به این چالش در صدد پاسخگویی به سوالات و بررسی مسائل مربوطه خواهند بود.
ضمنا دوستانی که نمی خواهند مستقیما اظهار نظر نمایند میتوانند نظر خود را از طریق آدرس ایمیل (sharifehjafari2017@gmail.com) برایمان ارسال کنند. نظرات و نتایج در وب سایتهای مربوطه و کانال تلگرام مربوطه قرار داده خواهد شد. در صورتی که فردی بخواهد نظر خود را بصورت ناشناس مطرح نماید، پیام و خواسته اش را بدون ذکر نام منعکس خواهیم کرد.
امیدواریم با اجرای این چالش و یاری و همدلی و همفکری دوستداران آذربایجان و همه ترکها راهی مؤثر، عملی و منطقی برای پیشبرد اهداف حرکت ملی ارائه گردد.

با همکاری و همفکری گروهی از فعالان حرکت ملی آذربایجان در اروپا
2017/05/01

Share